County Road B 9 over Ten Mile Creek
Good Condition24 years old26 vehicles/day
Location
| State | Michigan |
| County | Delta |
| Location | 8 Mi W Of Escanaba |
| Carries | County Road B 9 |
| Crosses | Ten Mile Creek |
| Coordinates | 45.76852, -87.26801 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 59.4 ft (18.1 m) |
| Max Span | 55.4 ft (16.9 m) |
| Deck Width | 31.2 ft (9.5 m) |
| Deck Area | 171.9 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2002 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 26 (2022) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 723 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000002147 |