Route 414 over Ten Mile Creek
Fair Condition65 years old605 vehicles/day
Location
| State | Michigan |
| County | Delta |
| Location | 10 Mi W Of Escanaba |
| Carries | Route 414 |
| Crosses | Ten Mile Creek |
| Coordinates | 45.77228, -87.27489 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 41.0 ft (12.5 m) |
| Max Span | 40.0 ft (12.2 m) |
| Deck Width | 32.8 ft (10 m) |
| Deck Area | 125 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1961 (reconstructed 2000) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 605 (2021) |
| Truck Traffic | 16% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 723 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000002117 |