M-95 over W Br Sturgeon River
Fair Condition91 years old3,033 vehicles/day
Location
| State | Michigan |
| County | Dickinson |
| Location | 6.8 Mi S Of M-69 |
| Carries | M-95 |
| Crosses | W Br Sturgeon River |
| Coordinates | 45.99555, -88.05860 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Frame |
| Total Length | 30.8 ft (9.4 m) |
| Max Span | 30.8 ft (9.4 m) |
| Deck Width | 57.1 ft (17.4 m) |
| Deck Area | 163.6 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1935 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 3,033 (2007) |
| Truck Traffic | 11% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 823 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000002174 |