M-95 over Private Rr (abn)
Poor Condition58 years old3,033 vehicles/day
Location
| State | Michigan |
| County | Dickinson |
| Location | 7.9 Mi S Of M-69 |
| Carries | M-95 |
| Crosses | Private Rr (abn) |
| Coordinates | 45.98092, -88.04628 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 4 (Poor) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 146.0 ft (44.5 m) |
| Max Span | 53.1 ft (16.2 m) |
| Deck Width | 46.3 ft (14.1 m) |
| Deck Area | 627.5 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1968 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 3,033 (2007) |
| Truck Traffic | 11% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 823 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000002176 |