Groveland Mine RD over W Br Sturgeon River
Fair Condition35 years old126 vehicles/day
Location
| State | Michigan |
| County | Dickinson |
| Location | 7 Mi W & 2 Mi N Of Felch |
| Carries | Groveland Mine RD |
| Crosses | W Br Sturgeon River |
| Coordinates | 46.01337, -87.98000 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 55.8 ft (17 m) |
| Max Span | 53.8 ft (16.4 m) |
| Deck Width | 34.1 ft (10.4 m) |
| Deck Area | 176.8 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1991 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 126 (2020) |
| Truck Traffic | 17% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 924 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000002195 |