Us-8 over Menominee River
Fair Condition60 years old2,875 vehicles/day
Location
| State | Michigan |
| County | Dickinson |
| Location | 2.0 Mi S Of Norway |
| Carries | Us-8 |
| Crosses | Menominee River |
| Coordinates | 45.75723, -87.92180 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 3 — Scour critical |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 316.3 ft (96.4 m) |
| Max Span | 120.1 ft (36.6 m) |
| Deck Width | 35.4 ft (10.8 m) |
| Deck Area | 1041.1 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1966 (reconstructed 2019) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 2,875 (2018) |
| Truck Traffic | 9% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 924 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000002190 |