Harrison Road over Red Cedar River
Poor Condition89 years old18,646 vehicles/day
Location
| State | Michigan |
| County | Ingham |
| Location | In The City Of E Lansing |
| Carries | Harrison Road |
| Crosses | Red Cedar River |
| Coordinates | 42.72966, -84.49392 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 4 (Poor) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 99.7 ft (30.4 m) |
| Max Span | 49.9 ft (15.2 m) |
| Deck Width | 82.7 ft (25.2 m) |
| Deck Area | 766.1 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1937 (reconstructed 1990) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 18,646 (2015) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 524 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 000000000003925 |