Farm Lane over Red Cedar River
Good Condition2 years old11,510 vehicles/day
Location
| State | Michigan |
| County | Ingham |
| Location | Michigan State University |
| Carries | Farm Lane |
| Crosses | Red Cedar River |
| Coordinates | 42.72769, -84.47784 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 9 (Excellent) |
| Superstructure | 9 (Excellent) |
| Substructure | 9 (Excellent) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 3 — Scour critical |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 123.0 ft (37.5 m) |
| Max Span | 120.1 ft (36.6 m) |
| Deck Width | 72.8 ft (22.2 m) |
| Deck Area | 832.5 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2024 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 11,510 (1995) |
| Truck Traffic | 3% |
| Lanes On Bridge | 3 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 824 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Other State Agencies |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000003965 |