Pennsylvania AVE over Norfolk Southern Rr
Fair Condition21 years old13,400 vehicles/day
Location
| State | Michigan |
| County | Ingham |
| Location | In The City Of Lansing |
| Carries | Pennsylvania AVE |
| Crosses | Norfolk Southern Rr |
| Coordinates | 42.70363, -84.53815 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 213.3 ft (65 m) |
| Max Span | 210.0 ft (64 m) |
| Deck Width | 60.4 ft (18.4 m) |
| Deck Area | 1,196 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2005 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 13,400 (2007) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000003951 |