M-50 over Tupper River
Fair Condition92 years old6,610 vehicles/day
Location
| State | Michigan |
| County | Ionia |
| Location | 0.5 Mi NW Of Barry Col |
| Carries | M-50 |
| Crosses | Tupper River |
| Coordinates | 42.77640, -85.12371 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 3 — Scour critical |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 44.0 ft (13.4 m) |
| Max Span | 44.0 ft (13.4 m) |
| Deck Width | 59.1 ft (18 m) |
| Deck Area | 241.2 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1934 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 6,610 (2007) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000003967 |