Russell Road over Tupper Creek
Good Condition41 years old204 vehicles/day
Location
| State | Michigan |
| County | Ionia |
| Location | 0.25 Mi E Of Lake Odessa |
| Carries | Russell Road |
| Crosses | Tupper Creek |
| Coordinates | 42.78581, -85.12419 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Wood or Timber |
| Design | Slab |
| Total Length | 42.0 ft (12.8 m) |
| Max Span | 17.7 ft (5.4 m) |
| Deck Width | 31.8 ft (9.7 m) |
| Deck Area | 124.2 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1985 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 204 (2008) |
| Truck Traffic | 4% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000004077 |