Huddle Road over Tupper Creek
Poor Condition103 years old123 vehicles/day
Location
| State | Michigan |
| County | Ionia |
| Location | 0.25 Mi E Of Lake Odessa |
| Carries | Huddle Road |
| Crosses | Tupper Creek |
| Coordinates | 42.77768, -85.12342 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 4 (Poor) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 4 (Poor) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | Unknown |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Girder and Floorbeam |
| Total Length | 34.8 ft (10.6 m) |
| Max Span | 32.8 ft (10 m) |
| Deck Width | 26.9 ft (8.2 m) |
| Deck Area | 86.9 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1923 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 123 (2008) |
| Truck Traffic | 14% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000004076 |