M-66 SB over I-96
Fair Condition67 years old10,500 vehicles/day
Location
| State | Michigan |
| County | Ionia |
| Location | @ M-66 |
| Carries | M-66 SB |
| Crosses | I-96 |
| Coordinates | 42.87936, -85.07506 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 268.4 ft (81.8 m) |
| Max Span | 80.7 ft (24.6 m) |
| Deck Width | 36.1 ft (11 m) |
| Deck Area | 899.8 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1959 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 10,500 (2016) |
| Truck Traffic | 7% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 5 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000003986 |