Sunfield Highway over Libhart Creek
Good Condition40 years old134 vehicles/day
Location
| State | Michigan |
| County | Ionia |
| Location | 2.5 Mi S Of Ionia & 4mi E |
| Carries | Sunfield Highway |
| Crosses | Libhart Creek |
| Coordinates | 42.92126, -84.99518 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 53.8 ft (16.4 m) |
| Max Span | 53.8 ft (16.4 m) |
| Deck Width | 31.2 ft (9.5 m) |
| Deck Area | 155.8 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1986 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 134 (2007) |
| Truck Traffic | 28% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000004042 |