Grand River Avenue over Libhart Creek
Poor Condition90 years old1,093 vehicles/day
Location
| State | Michigan |
| County | Ionia |
| Location | 5 Mi S Of Ionia & 1 Mi E |
| Carries | Grand River Avenue |
| Crosses | Libhart Creek |
| Coordinates | 42.88599, -85.05522 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 4 (Poor) |
| Superstructure | 3 (Serious) |
| Substructure | 4 (Poor) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 3 — Scour critical |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 23.0 ft (7 m) |
| Max Span | 20.0 ft (6.1 m) |
| Deck Width | 38.1 ft (11.6 m) |
| Deck Area | 81.2 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1936 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,093 (2010) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000004020 |