I-96 WB over Okemos RD
Fair Condition67 years old20,074 vehicles/day
Location
| State | Michigan |
| County | Ionia |
| Location | S Lts Of Portland |
| Carries | I-96 WB |
| Crosses | Okemos RD |
| Coordinates | 42.86119, -84.90181 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 114.8 ft (35 m) |
| Max Span | 44.9 ft (13.7 m) |
| Deck Width | 47.2 ft (14.4 m) |
| Deck Area | 504 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1959 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 20,074 (2007) |
| Truck Traffic | 15% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000003995 |