W Grand River AVE over Grand River
Good Condition32 years old6,900 vehicles/day
Location
| State | Michigan |
| County | Ionia |
| Location | 100 Ft West Of Business D |
| Carries | W Grand River AVE |
| Crosses | Grand River |
| Coordinates | 42.87065, -84.90280 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 196.9 ft (60 m) |
| Max Span | 65.9 ft (20.1 m) |
| Deck Width | 66.6 ft (20.3 m) |
| Deck Area | 1,218 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1994 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 6,900 (1994) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 824 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000004105 |