Divine Highway over Lookingglass River
Poor Condition47 years old2,494 vehicles/day
Location
| State | Michigan |
| County | Ionia |
| Location | 0.05 Mi N Of Old Us16 Por |
| Carries | Divine Highway |
| Crosses | Lookingglass River |
| Coordinates | 42.87034, -84.90006 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 4 (Poor) |
| Superstructure | 4 (Poor) |
| Substructure | 3 (Serious) |
| Channel/Waterway | 3 (Serious) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 95.8 ft (29.2 m) |
| Max Span | 47.9 ft (14.6 m) |
| Deck Width | 44.3 ft (13.5 m) |
| Deck Area | 394.2 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1979 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 2,494 (2010) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 824 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000004104 |