Peake RD over I-96
Fair Condition68 years old200 vehicles/day
Location
| State | Michigan |
| County | Ionia |
| Location | 1.4 Mi NW Of Clinton Col |
| Carries | Peake RD |
| Crosses | I-96 |
| Coordinates | 42.84279, -84.84848 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 304.8 ft (92.9 m) |
| Max Span | 89.9 ft (27.4 m) |
| Deck Width | 33.5 ft (10.2 m) |
| Deck Area | 947.6 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1958 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 200 (1974) |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000004001 |