I-96 EB over Grand River AVE
Fair Condition67 years old20,074 vehicles/day
Location
| State | Michigan |
| County | Ionia |
| Location | E Lts Of Portland |
| Carries | I-96 EB |
| Crosses | Grand River AVE |
| Coordinates | 42.85965, -84.88445 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 149.9 ft (45.7 m) |
| Max Span | 65.3 ft (19.9 m) |
| Deck Width | 57.4 ft (17.5 m) |
| Deck Area | 799.8 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1959 (reconstructed 1984) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 20,074 (2007) |
| Truck Traffic | 14% |
| Lanes On Bridge | 3 |
| Lanes Under Bridge | 3 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000003998 |