Cutler Road over Looking Glass River
Good Condition4 years old877 vehicles/day
Location
| State | Michigan |
| County | Ionia |
| Location | 2.0 Miles E Of Portland |
| Carries | Cutler Road |
| Crosses | Looking Glass River |
| Coordinates | 42.85721, -84.84867 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 9 (Excellent) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 174.9 ft (53.3 m) |
| Max Span | 170.9 ft (52.1 m) |
| Deck Width | 35.4 ft (10.8 m) |
| Deck Area | 575.6 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2022 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 877 (2021) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000004060 |