West Riverside DR over Sessions Creek
Fair Condition63 years old1,348 vehicles/day
Location
| State | Michigan |
| County | Ionia |
| Location | 3.98 Mi NE Of Saranac |
| Carries | West Riverside DR |
| Crosses | Sessions Creek |
| Coordinates | 42.95550, -85.12684 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 4 (Poor) |
| Scour Critical | Unknown |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 40.0 ft (12.2 m) |
| Max Span | 34.8 ft (10.6 m) |
| Deck Width | 31.8 ft (9.7 m) |
| Deck Area | 118.3 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1963 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,348 (2007) |
| Truck Traffic | 4% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000004025 |