Cleveland Street over Grand River
Good Condition13 years old4,512 vehicles/day
Location
| State | Michigan |
| County | Ionia |
| Location | 1.2mi E M66 @ S Lmt Ionia |
| Carries | Cleveland Street |
| Crosses | Grand River |
| Coordinates | 42.97482, -85.04672 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Single/Spread |
| Total Length | 376.0 ft (114.6 m) |
| Max Span | 92.2 ft (28.1 m) |
| Deck Width | 35.4 ft (10.8 m) |
| Deck Area | 1237.7 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 2013 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 4,512 (2013) |
| Truck Traffic | 6% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000004041 |