North Bridge ST over Grand River-channel
Fair Condition49 years old7,300 vehicles/day
Location
| State | Michigan |
| County | Ionia |
| Location | 0.32 M S M21 In Saranac |
| Carries | North Bridge ST |
| Crosses | Grand River-channel |
| Coordinates | 42.93268, -85.21333 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 462.9 ft (141.1 m) |
| Max Span | 76.1 ft (23.2 m) |
| Deck Width | 40.4 ft (12.3 m) |
| Deck Area | 1735.5 sq m |
| Main Spans | 6 |
| Year Built | 1977 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 7,300 (2017) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 923 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000004109 |