Stoudt RD over Fish Creek
Fair Condition41 years old116 vehicles/day
Location
| State | Michigan |
| County | Ionia |
| Location | .25 Mi West Of Matherton |
| Carries | Stoudt RD |
| Crosses | Fish Creek |
| Coordinates | 43.06734, -84.84177 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 126.0 ft (38.4 m) |
| Max Span | 42.0 ft (12.8 m) |
| Deck Width | 34.1 ft (10.4 m) |
| Deck Area | 399.4 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1985 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 116 (2007) |
| Truck Traffic | 3% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000004031 |