Nickle Plate RD over Maple River
Fair Condition43 years old123 vehicles/day
Location
| State | Michigan |
| County | Ionia |
| Location | 2 Mi N Of Pewamo & 1 Mi W |
| Carries | Nickle Plate RD |
| Crosses | Maple River |
| Coordinates | 43.03256, -84.86187 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 194.9 ft (59.4 m) |
| Max Span | 65.0 ft (19.8 m) |
| Deck Width | 34.8 ft (10.6 m) |
| Deck Area | 629.6 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1983 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 123 (2013) |
| Truck Traffic | 16% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000004030 |