Hubbardston RD over Maple River
Good Condition26 years old1,170 vehicles/day
Location
| State | Michigan |
| County | Ionia |
| Location | 3.5 Miles North Of Pewamo |
| Carries | Hubbardston RD |
| Crosses | Maple River |
| Coordinates | 43.05831, -84.83726 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 180.4 ft (55 m) |
| Max Span | 90.2 ft (27.5 m) |
| Deck Width | 41.3 ft (12.6 m) |
| Deck Area | 693 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 2000 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,170 (2007) |
| Truck Traffic | 6% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000004048 |