Nickle Plate RD over Prairie Creek
Fair Condition77 years old589 vehicles/day
Location
| State | Michigan |
| County | Ionia |
| Location | 3 Mi N M21 & 3.4 Mi E M66 |
| Carries | Nickle Plate RD |
| Crosses | Prairie Creek |
| Coordinates | 43.03092, -85.01147 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 3 — Scour critical |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 46.9 ft (14.3 m) |
| Max Span | 43.0 ft (13.1 m) |
| Deck Width | 31.5 ft (9.6 m) |
| Deck Area | 137.3 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1949 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 589 (2016) |
| Truck Traffic | 15% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000004028 |