Charlotte Highway over Grand River
Fair Condition25 years old510 vehicles/day
Location
| State | Michigan |
| County | Ionia |
| Location | 3 Mi S Vill Limits Port]d |
| Carries | Charlotte Highway |
| Crosses | Grand River |
| Coordinates | 42.81570, -84.89466 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Single/Spread |
| Total Length | 413.4 ft (126 m) |
| Max Span | 118.1 ft (36 m) |
| Deck Width | 42.3 ft (12.9 m) |
| Deck Area | 1625.4 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 2001 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 510 (2013) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is on the National Register of Historic Places |
| Structure Number | 000000000004046 |