Hubbardston Road over Stoney Creek
Fair Condition67 years old1,201 vehicles/day
Location
| State | Michigan |
| County | Ionia |
| Location | .5 Mi S Pewamo Vill Limit |
| Carries | Hubbardston Road |
| Crosses | Stoney Creek |
| Coordinates | 42.98758, -84.84729 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 134.8 ft (41.1 m) |
| Max Span | 44.9 ft (13.7 m) |
| Deck Width | 33.8 ft (10.3 m) |
| Deck Area | 423.3 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1959 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,201 (2007) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000004047 |