Wagar Road over Stoney Creek
Good Condition39 years old122 vehicles/day
Location
| State | Michigan |
| County | Ionia |
| Location | 1.5 Miles East Of Muir |
| Carries | Wagar Road |
| Crosses | Stoney Creek |
| Coordinates | 42.99786, -84.90049 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 125.0 ft (38.1 m) |
| Max Span | 62.0 ft (18.9 m) |
| Deck Width | 31.2 ft (9.5 m) |
| Deck Area | 361.9 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1987 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 122 (2008) |
| Truck Traffic | 3% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000004071 |