M-65 over Au Gres River
Fair Condition75 years old3,354 vehicles/day
Location
| State | Michigan |
| County | Iosco |
| Location | 1.0 Mi S Of M-55 |
| Carries | M-65 |
| Crosses | Au Gres River |
| Coordinates | 44.26270, -83.80317 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 133.9 ft (40.8 m) |
| Max Span | 53.1 ft (16.2 m) |
| Deck Width | 33.1 ft (10.1 m) |
| Deck Area | 412.1 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1951 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 3,354 (2007) |
| Truck Traffic | 7% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 723 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000004112 |