M-55 over Au Gres River
Good Condition97 years old3,200 vehicles/day
Location
| State | Michigan |
| County | Iosco |
| Location | 0.8 Mi E Of Ogemaw Col |
| Carries | M-55 |
| Crosses | Au Gres River |
| Coordinates | 44.27704, -83.86600 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 7 — Countermeasures installed |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 34.1 ft (10.4 m) |
| Max Span | 33.1 ft (10.1 m) |
| Deck Width | 39.4 ft (12 m) |
| Deck Area | 124.8 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1929 (reconstructed 1993) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 3,200 (2022) |
| Truck Traffic | 9% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 723 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000004119 |