M-55 over Hope Creek
Fair Condition98 years old2,529 vehicles/day
Location
| State | Michigan |
| County | Iosco |
| Location | 1.5 Mi W Of M-65 |
| Carries | M-55 |
| Crosses | Hope Creek |
| Coordinates | 44.27703, -83.83069 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 126.0 ft (38.4 m) |
| Max Span | 42.3 ft (12.9 m) |
| Deck Width | 35.4 ft (10.8 m) |
| Deck Area | 414.7 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1928 (reconstructed 2008) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 2,529 (2007) |
| Truck Traffic | 15% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 524 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000004121 |