T 940 over Sand Hill River
Good Condition25 years old34 vehicles/day
Location
| State | Minnesota |
| County | Polk |
| Location | 1.0 Mi E Of Jct TH 75 |
| Carries | T 940 |
| Crosses | Sand Hill River |
| Coordinates | 47.60064, -96.79356 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 212.6 ft (64.8 m) |
| Max Span | 63.0 ft (19.2 m) |
| Deck Width | 31.2 ft (9.5 m) |
| Deck Area | 615.6 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 2001 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 34 (2001) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 60532 |