Csah 51 over Sand Hill River
Fair Condition49 years old25 vehicles/day
Location
| State | Minnesota |
| County | Polk |
| Location | 1.7 Mi E Of Jct TH 75 |
| Carries | Csah 51 |
| Crosses | Sand Hill River |
| Coordinates | 47.57161, -96.77972 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 157.2 ft (47.9 m) |
| Max Span | 52.2 ft (15.9 m) |
| Deck Width | 37.4 ft (11.4 m) |
| Deck Area | 546.1 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1977 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 25 (2021) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 60524 |