T 64 over Sand Hill River
Fair Condition26 years old15 vehicles/day
Location
| State | Minnesota |
| County | Polk |
| Location | 1.2 Mi E Of Jct TH 75 |
| Carries | T 64 |
| Crosses | Sand Hill River |
| Coordinates | 47.58592, -96.79015 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 153.5 ft (46.8 m) |
| Max Span | 60.4 ft (18.4 m) |
| Deck Width | 34.4 ft (10.5 m) |
| Deck Area | 491.4 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 2000 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 15 (2000) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 60540 |