T 420 over Snake River
Good Condition30 years old7 vehicles/day
Location
| State | Minnesota |
| County | Polk |
| Location | 0.7 Mi S Of N Co Line |
| Carries | T 420 |
| Crosses | Snake River |
| Coordinates | 48.16201, -96.97717 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 108.6 ft (33.1 m) |
| Max Span | 41.0 ft (12.5 m) |
| Deck Width | 31.2 ft (9.5 m) |
| Deck Area | 314.4 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1996 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 7 (1973) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 60538 |