T 414 over Snake River
Good Condition22 years old10 vehicles/day
Location
| State | Minnesota |
| County | Polk |
| Location | 2.1 Mi N Of Jct Csah 69 |
| Carries | T 414 |
| Crosses | Snake River |
| Coordinates | 48.16772, -96.91225 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 130.6 ft (39.8 m) |
| Max Span | 48.9 ft (14.9 m) |
| Deck Width | 35.4 ft (10.8 m) |
| Deck Area | 429.8 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 2004 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 10 (2003) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 60551 |