T 424 over Jud Ditch # 1
Good Condition31 years old9 vehicles/day
Location
| State | Minnesota |
| County | Polk |
| Location | 1.0 Mi W Of Jct TH 220 |
| Carries | T 424 |
| Crosses | Jud Ditch # 1 |
| Coordinates | 48.15119, -97.02035 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 48.6 ft (14.8 m) |
| Max Span | 45.9 ft (14 m) |
| Deck Width | 31.2 ft (9.5 m) |
| Deck Area | 140.6 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1995 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 9 (1973) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 60537 |