T 62 over Chippewa River
Good Condition48 years old70 vehicles/day
Location
| State | Minnesota |
| County | Pope |
| Location | 0.6 Mi W Of Jct Csah 1 |
| Carries | T 62 |
| Crosses | Chippewa River |
| Coordinates | 45.55733, -95.68749 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 94.2 ft (28.7 m) |
| Max Span | 45.6 ft (13.9 m) |
| Deck Width | 27.2 ft (8.3 m) |
| Deck Area | 238.2 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1978 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 70 (1994) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 724 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 61505 |