T 69 over Chippewa River
Good Condition49 years old65 vehicles/day
Location
| State | Minnesota |
| County | Pope |
| Location | 0.3 Mi W Of Jct Csah 1 |
| Carries | T 69 |
| Crosses | Chippewa River |
| Coordinates | 45.58536, -95.68173 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 105.0 ft (32 m) |
| Max Span | 40.0 ft (12.2 m) |
| Deck Width | 28.5 ft (8.7 m) |
| Deck Area | 278.4 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1977 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 65 (1994) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 724 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 61506 |