Csah 18 over Chippewa River
Good Condition26 years old810 vehicles/day
Location
| State | Minnesota |
| County | Pope |
| Location | 0.9 Mi W Of Jct Csah 1 |
| Carries | Csah 18 |
| Crosses | Chippewa River |
| Coordinates | 45.57183, -95.69338 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 108.6 ft (33.1 m) |
| Max Span | 106.6 ft (32.5 m) |
| Deck Width | 42.7 ft (13 m) |
| Deck Area | 430.3 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2000 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 810 (2019) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 724 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 61512 |