Csah 58 over TH 36
Fair Condition57 years old5,579 vehicles/day
Location
| State | Minnesota |
| County | Ramsey |
| Location | 0.7 Mi E Of Jct TH 35e |
| Carries | Csah 58 |
| Crosses | TH 36 |
| Coordinates | 45.00962, -93.07634 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 158.5 ft (48.3 m) |
| Max Span | 101.0 ft (30.8 m) |
| Deck Width | 70.5 ft (21.5 m) |
| Deck Area | 1038.5 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1969 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 5,579 (2021) |
| Lanes On Bridge | 4 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 823 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 62006 |