Msas 125 over TH 36
Fair Condition58 years old1,250 vehicles/day
Location
| State | Minnesota |
| County | Ramsey |
| Location | 1.2 Mi E Of Jct TH 35e |
| Carries | Msas 125 |
| Crosses | TH 36 |
| Coordinates | 45.01058, -93.06616 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 192.3 ft (58.6 m) |
| Max Span | 109.6 ft (33.4 m) |
| Deck Width | 44.6 ft (13.6 m) |
| Deck Area | 797.0 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1968 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,250 (2019) |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 823 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 62007 |