US 52 over Miss R Rr; Streets
Fair Condition16 years old67,998 vehicles/day
Location
| State | Minnesota |
| County | Ramsey |
| Location | 0.2 Mi SE Of Jct TH 94 |
| Carries | US 52 |
| Crosses | Miss R Rr; Streets |
| Coordinates | 44.94645, -93.07881 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 3209.6 ft (978.3 m) |
| Max Span | 361.9 ft (110.3 m) |
| Deck Width | 70.2 ft (21.4 m) |
| Deck Area | 20935.6 sq m |
| Main Spans | 14 |
| Year Built | 2010 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 67,998 (2022) |
| Truck Traffic | 7% |
| Lanes On Bridge | 3 |
| Lanes Under Bridge | 15 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 62018 |