US 52 over Plato BLVD (csah 40)
Fair Condition59 years old58,185 vehicles/day
Location
| State | Minnesota |
| County | Ramsey |
| Location | 1.0 Mi SE Of Jct TH 94 |
| Carries | US 52 |
| Crosses | Plato BLVD (csah 40) |
| Coordinates | 44.93973, -93.07548 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 147.6 ft (45 m) |
| Max Span | 72.8 ft (22.2 m) |
| Deck Width | 94.2 ft (28.7 m) |
| Deck Area | 1291.5 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1967 (reconstructed 2014) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 58,185 (2022) |
| Truck Traffic | 7% |
| Lanes On Bridge | 6 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 624 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 62027 |