Mn 5 over Kittson St;bnsf;cp Rail
Fair Condition48 years old19,600 vehicles/day
Location
| State | Minnesota |
| County | Ramsey |
| Location | 0.2 Mi SW Of Jct TH 61 |
| Carries | Mn 5 |
| Crosses | Kittson St;bnsf;cp Rail |
| Coordinates | 44.95546, -93.07912 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 373.4 ft (113.8 m) |
| Max Span | 80.1 ft (24.4 m) |
| Deck Width | 79.4 ft (24.2 m) |
| Deck Area | 2754.0 sq m |
| Main Spans | 5 |
| Year Built | 1978 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 19,600 (2018) |
| Truck Traffic | 4% |
| Lanes On Bridge | 4 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 823 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 62028 |