Msas 113 over Bnsf; Cp Rail
Poor Condition57 years old7,500 vehicles/day
Location
| State | Minnesota |
| County | Ramsey |
| Location | 0.2 Mi N Of Jct Msas 137 |
| Carries | Msas 113 |
| Crosses | Bnsf; Cp Rail |
| Coordinates | 44.95904, -93.08347 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 3 (Serious) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 449.5 ft (137 m) |
| Max Span | 135.8 ft (41.4 m) |
| Deck Width | 61.4 ft (18.7 m) |
| Deck Area | 2561.9 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1969 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 7,500 (2017) |
| Lanes On Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 724 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 62515 |