Mn 36 over Fairview Avenue
Fair Condition57 years old42,041 vehicles/day
Location
| State | Minnesota |
| County | Ramsey |
| Location | 0.5 Mi W Of Jct TH 51 EB |
| Carries | Mn 36 |
| Crosses | Fairview Avenue |
| Coordinates | 45.01003, -93.17640 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 197.8 ft (60.3 m) |
| Max Span | 96.8 ft (29.5 m) |
| Deck Width | 57.7 ft (17.6 m) |
| Deck Area | 1061.3 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1969 (reconstructed 2008) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 42,041 (2022) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 4 |
| Lanes Under Bridge | 6 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 823 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 62030 |